مالیات بر ارزش افزوده و نرخ آن

مالیات بر ارزش افزوده و نرخ آن ,    منتشر شده در 30 روز پیش

مالیات بر ارزش افزوده.

مالیات بر ارزش افزوده یا VAT چند سالی است که به لیست مالیات های دریافتی توسط نظام مالیاتی کشور اضافه شده است . ( VAT ) یک مالیات عام است که بر همه کالاها و خدمات مگر کالاها و خدماتی که معاف از مالیات باشند. اعمال میشود  VAT  مالیاتی است که از کل مراحل تولید و توزیع کالاها و خدمات دریافت میشود.
مالیات بر ارزش افزوده.رايجترين ماليات در دنياي امروز نيز محسوب ميشود . ارزش افزوده، تفاوت بین ارزش کالا و خدمات عرضه شده  و ارزش کالا و خدمات خریداری شده در یک دوره معین می باشد.به بیان ساده VAT  است  که خریدار هنگام خرید کالا و خدمات به فروشنده می پردازد. و فروشنده نیز باید در دوره های زمانی مشخص آن را به دولت و سارمان امور مالیاتی پرداخت نماید.

خدمات ارزش افزوده

قصر حساب نیکان. ۸۸۸۲۵۷۵۹

نحوه پرداخت مالیات:

نحوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بصورت خود اظهاری در اظهارنامه مالیاتی است. که توسط صاحبان کسب و کار و مشاغل باید پرداخت شود. از مزایای VAT این است که در مورد مشاغلی که تحت پوشش مالیاتی قرارگرفتن انها دشوار است می تواند اجرا شود.و از فرار مالیاتی آنها جلوگیری نماید و درآمد مالیاتی را به میزان قابل توجهی برای دولت افزایش می دهد.

نرخ مالیات:

VAT به همه کالاها و خدمات به جز ۱۷ نوع کالا و خدمات که در قانون ذکر شده است  تعلق میگیرد   سیگار ۱۲ درصد و سوخت هواپیما ۲۰ درصد باید مالیات ارزش افزوده بپردازند . برای سایر کالاها و خدمات همان ۹ درصد( شامل ۶% مالیات و ۳% عوارض) می باشد . در صورت عدم پرداخت یا اظهار آن در اظهار نامه مالیاتی برای متخلفین هم جرایمی در نظر گرفته شده است از جمله اینکه ۷۵ درصد میزان مالیات ارزش افزوده را باید جریمه پرداخت کنند .

چند نوع مالیات بر ارزش افزوده در قانون مقرر شده است. ؟

در قانون سه نوع مالیات بر ارزش افزوده مقرر گردیده است.:
۱)از نوع  مصرفی.
۲)از نوع درآمدی.
۳)از نوع تولیدی.

 

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *