مالیات بر درآمد اجاره

مالیات بر درآمد اجاره ,    منتشر شده در 110 روز پیش

مالیات بر درآمد اجاره

درآمد اجاره ماده ۵۳ق.م.م:

درآمد اجاره مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می گردد عبارت است از کل مال الاجاره اعم از نقدی پس از کسر بیست و پنج درصد (%۲۵) بابت هزینه ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره.

هرگاه موجر مالک نباشد ، درآمد اجاره مشمول مالیات وی عبارت است از ما به التفاوت اجاره دریافتی و پرداختی بابت ملک مورد اجاره.

 

نکات:

۱-چنانچه  اجاره املاک ماهیانه ، سه ماهه ، شش ماهه ویا سالیانه پرداخت شود، تکلیف فوق حسب مورد به ترتیب ۱۲مرتبه ۴مرتبه ویک مرتبه در سال باید انجام شود.

-براساس رای شماره ۱۲۸۳۰/۴/۳۰هیات عمومی شورای عالی مالیاتی، مستاجرین ملک مورد استفاده به صورت اجاره دست دوم که ازغیر مالک اجاره گردیده است مکلف به اجرای تبصره ۹ماده ۵۳ق.م.م نمی باشند.

تبصره۱- ماده ۵۳موضوع تغییرات :متن تبصره ۹ماده ۵۳مورخ ۳۱/۰۴/۱۳۹۴

وزار تخانه ها موسسات وشرکت های دولتی ودستگاه هایی که تمام یا قسمتی از بود جه آنها به وسیله دولت تامین میشود نهاد های انقلاب اسلامی،شهرداری ها و شرکت ها و موسسات وابسته به آنها و همچنین سایر اشخاص حقوقی مکلف اند مالیات موضوع این فصل را از مال الاجاره هایی که پرداخت می کنند کسر و تا پایان ماه بعد به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک پرداخت و رسید آن را به موجر تسلیم نمایند.

 

درآمد اجاره

 

ماده ۵۴ موضوع تعییرات :

جایگزینی متن ماده و تبصره های آن مورخ ۳۱/۰۴/۱۳۹۴ درآمد اجاره براساس قرار داد اعم از رسمی یا عادی مبنای تشخیص مالیات قرار میگیرد ودر مواردی که قرار داد وجود نداشته باشد یا از ارائه آن خود داری گرد ویا مبلغ مندرج درآن کمتر از هشتاد در صد (۸۰%) ارقام مندرج در جدول املاک مشابه تعیین و اعلام شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور باشد و نیز در مورد ماده (۵۴مکرر) این قانون میزان اجاره بها براساس جدول اجاره املاک مشابه تعیین خواهد شد.

 

تبصره۱-

در صورتی که مستاجر جزء مشمولین تبصره (۹)ماده(۵۳)این قانون باشد اجاره پرداختی مستاجر ملاک تعیین در آمد مشمول مالیات اجاره خواهد بود.

 

تبصره۲-

در مواردی که در آمد اجاره واقعی کمتر از در آمد تعیین شده طبق مقرارت این ماده باشد و مالیات تعیین شده مورد اعترض مودی باشد دراین صورت پرونده قابل رسیدگی درمراجع حل اختلاف مالیاتی موضوع این قانون خواهد بود.

 

نکته۱:

مطابق ماده ۵۴ق درآمد اجاره برمبنای سند رسمی آورده شده است ، درصورتیکه در اصلاحیه مطابق سند رسمی یا عادی می باشد.

 

نکته۲:

مطابق اصلاحیه چنانچه اجاره نامه رسمی رسمی یا عادی وجود نداشته باشد و مبلغ مندرج کمتر از ۸۰%ارقام مندرج در جدول املاک مشابه تعیین و اعلام شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور باشد و نیر در مورد ماده ۵۴(مکرر) این قانون به میزان  اجاره بها براساس جدول اجاره املاک مشابه تعیین میشود .

 

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *