آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام
۸۸۶۷۷۸۱۹ - ۸۸۶۷۷۳۰۷

انواع حسابرسی از نظر موضوع رسیدگی

انواع حسابرسی از نظر موضوع رسیدگی ,    منتشر شده در 676 روز پیش

انواع حسابرسی

حسابرسی شاخه ای از علوم حسابداری است که به چک کردن و بررسی صحت عملکرد حسابدار می پردازد همچنین یکی از راه های بازرسی مالی است و خود دارای انواع مختلفی می باشد که در ذیل به انواع حسابرسی اشاره می کنیم :

 • حسابرسی صورت های مالی
 • حسابرسی قانونی
 • حسابرسی عملیاتی
 • حسابرسی رعایتی

انواع حسابرسی

حسابرسی صورت های مالی

در این نوع  حسابرسی هدف تعیین مطابقت نحوه تهیه صورتهای مالی با اصول پذیرفته شده حسابداری و اعتبار دادن به صورت های مالی می باشد. حسابرسان با رسیدگی و ارزیابی شواهد در صورت های مالی نسبت به ارائه منصفانه آنها اظهار نظر می کنند.

استفاده کنندگان از گزارش حسابرسی صورتهای مالی شامل مدیریت، سرمایه گذاران، اعتبار دهندگان، تحلیل گران مالی و سازمان های دولتی می باشند.

حسابرسی قانونی

همانطور که می دانید در سال های اخیر دعوت از حسابرسان جهت ارائه خدمات حسابرسی قانونی در نهادها و سازمان های مختلف و به ویژه هنگام بروز اختلافات مالی افزایش یافته است. حسابرسی قانونی مشابه خدمات پزشکان در پزشکی قانونی است. برخی از مواردی که استفاده از حسابرس قانونی ضرورت می یابد به شرح زیر است :

 • اختلاف بین سهام داران یک شرکت یا شرکا
 • خسارت های تجاری – اقتصادی
 • تقلب های تجاری و یا کارکنان شرکت

حسابرسی عملیاتی

بررسی فعالیت های سازمان یا بخش مشخصی از آن به منظور سنجش نحوه عمل آنها  که در ارتباط با اهداف تعیین شده است را حسابرسی عملیاتی می نامند. در واقع می توان گفت هدف اصلی حسابرسی عملیاتی ارزیابی رعایت صرفه اقتصادی به هنگام تهیه منابع و ارزیابی کارآیی عملیات به هنگام استفاده از منابع است.

انواع حسابرسی

نمونه هایی از حسابرسی عملیاتی

 • کارایی سیستم حسابداری
 • ارزیابی صرفه اقتصادی
 • ارائه پیشنهاد های اصلاحی
 • اثر بخشی سیستم حسابداری

حسابرسی عملیاتی نسبت به دیگر حسابرسی ها دارای چالش  بیشتری است زیرا حسابرسان عملیاتی ملزم به تعاریف موضوعات دیگری چون شناسایی اهداف، تعریف معیارهای حسابرسی، تعیین معیارهای قابل اندازه گیری می باشند.

حسابرسی رعایتی

در این نوع حسابرسی به بررسی میزان انطباق صورت های مالی با قوانین وضع شده، ضابطه ها، دستورالعمل ها و بخشنامه ها پرداخته می شود. به طور مثال رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی توسط ممیزان وزارت اموراقتصادی و دارایی به منظور تعیین میزان رعایت قانون مالیات و نمونه دیگر آن رسیدگی به بانکها توسط بازرسان اداره بازرسی کل در بانکها می توان اشاره کرد.

تفاوت حسابرسی و حسابداری چیست؟

به طور کلی در حسابداری هدف تهیه و تنظیم سند و ثبت در دفاتر مربوطه و تهیه صورت های مالی است در صورتیکه در حسابرسی هدف اصلی کنترل اسناد می باشد.
معمولا حسابرس به صورت مقطع زمانی سه، شش، نه ماه و … حساب ها را مورد رسیدگی قرار می دهد در حالی که حسابدار معاملات و رویدادهای مالی را به طور روزانه در دفاتر ثبت می کند.
همواره حسابرس باید نسبت به حساب ها و صورت های مالی ای که رسیدگی می کند گزارش تهیه کند ولی حسابدار به طور معمول گزارش را ضمیمه اسناد می کند.

 

موضوعات مرتبط :

مشاوره مالیاتی قصر حساب نیکان

خدمات ثبت شرکتها

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =