آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام
۸۸۶۷۷۸۱۹ - ۸۸۶۷۷۳۰۷

انواع خدمات حسابرسی

انواع خدمات حسابرسی ,    منتشر شده در 714 روز پیش


انواع خدمات حسابرسی

انواع خدمات حسابرسی


مقالات
۲۴ آبان ۱۳۹۷

فرآیند حسابرسی

در فرآیند خدمات حسابرسی، کلیه رویداد های مالی و اسناد مربوط به آنها مورد بررسی، بازبینی و رسیدگی قرار می گیرد تا هر گونه مغایرت ناشی از نقص مدارک و عملکرد مشخص شود و تدبیری برای حل آن مغایرت ها، بکارگیری شود. طبق انواع حسابرسی، حسابرسی به صورت داخلی و درون سازمانی، توسط کارشناسان خود شرکت نیز انجام می گیرد که هدف از این حسابرسی، ارائه گزارش به مدیران ارشد و جلوگیری از هدر رفت منابع و دارایی ها و نیز برنامه ریزی های مالی آتی بوده است.

خدمات حسابرسی شرکت حسابرسی قصر حساب نیکان

در فرآیند حسابرسی، کلیه رویداد های مالی و اسناد مربوط به آنها مورد بررسی، بازبینی و رسیدگی قرار می گیرد تا هر گونه مغایرت ناشی از نقص مدارک و عملکرد مشخص شود و تدبیری برای حل آن مغایرت ها، بکارگیری شود.

حسابرسی به صورت داخلی و درون سازمانی، توسط کارشناسان خود شرکت نیز انجام می گیرد که هدف از این حسابرسی، ارائه گزارش به مدیران ارشد و جلوگیری از هدر رفت منابع و دارایی ها و نیز برنامه ریزی های مالی آتی بوده و نتایج آن به بیرون سازمان نیز منتشر نمی شود که در اصطلاح به آن حسابرسی داخلی می گویند و به طور معمول هر سه ماه یکبار انجام می شود.

البته لازم به ذکر است برخی از شرکت ها حسابرسی داخلی را هر شش ماه یکبار یا بصورت سالانه نیز انجام می دهند. افرادی که برای انجام حسابرسی داخلی، در نظر گرفته می شوند باید تخصص کافی در این زمینه را داشته باشند و به اصول و استاندارد های حسابداری و حسابرسی نیز اشراف کافی داشته باشند.

انواع خدمات حسابرسی

حسابرسان داخلی باید همانند حسابرسان مستقل کاملا آزادی ارائه رای خود را داشته باشند و بهتر است یک واحد جداگانه در سازمان بوده و مستقیما زیر نظر مدیران ارشد یا مدیر عامل و سهامداران اصلی کار کنند تا هیچگونه فشاری بر آنها جهت ارائه اطلاعات مالی صحیح، وارد نشود.

اما حسابرسی خارجی به دستور سازمان های نظارتی مربوطه انجام گرفته و باید توسط کارشناسان حسابرسی خارجی که از موسسات خدمات مالی انتخاب می شوند انجام شود.

این فرایند به منظور ارائه گزارشات مالی به ارگان های مربوطه و نیز به هیات مدیره و سهام داران انجام شده و حتما باید توسط موسسات حسابداری مورد تایید سازمان مربوطه انجام شود.

حسابرسی خارجی در جهات مختلف و با اهداف خاصی انجام می شود اما مهمترین هدف در انجام این فرایند بررسی عملکرد مالی شرکت ها و ارائه گزارشات لازم به بانک ها و ارگان های مربوطه است.

شرکت قصر حساب نیکان با در اختیار داشتن یک تیم مجرب و حرفه ای حسابرسی و حسابداری می تواند کلیه خدمات مالی در این زمینه برای مشتریان خود انجام دهد برخی خدماتی که توسط این شرکت ارائه میشود شامل موارد زیر می باشد :

مشاوره حسابرسی مالیاتی

مالیات و پرداخت آن در همه مشاغل و کسب و کارهای جایگاه ویژه و خاصی دارد. پرداختی هایی که به نام مالیات انجام می شود باید دارای اسناد و مدارک کافی بوده و ثبت و نگهداری شوند . در حسابرسی مالیاتی کلیه اسناد و مدارک مربوط به مالیات مورد بررسی قرار میگیرد. یک حسابرس مالیاتی باید دقیقا بداند که کسب و کار مربوطه شامل چه مالیاتی شده و چه اسنادی را باید فراهم کرده باشند. در این حسابرسی باید اطلاعات صحیح و قابل ارزیابی تهیه و ارائه گردد. در حسابرسی مالیاتی می شود عواقب عدم پرداخت یا دیرکرد پرداخت برخی مالیات ها را کاهش داد که البته همه این ها به تخصص شخص حسابرس نیز بستگی دارد.

انواع خدمات حسابرسی

اسنادی که در این نوع حسابرسی مورد بررسی قرار میگیرند می تواند شامل موارد ذیل باشد :

  • اسناد مالیات بر ارزش افزوده
  • گزارشات مالیاتی
  • اظهارنامه های مالیاتی : مودیان مالیاتی موظف هستند در پایان سال مالی خود اقدام به تهیه اظهارنامه مالیاتی نمایند تهیه این اظهارنامه بر اساس اسناد و مدارک مالی و دفاتر قانونی ( دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر دارایی و غیره ) انجام میشود و در صورت قبول آن توسط ممیزین مالیاتی، مالیات بر اساس همین اظهارنامه تعیین می شود در غیر این صورت دفاتر شرکت علی الراس شده و ممیزین خود اقدام به بررسی اسناد مالی کرده و مالیات تعیین می کنند که اغلب بیش از آنچه که بر اساس اظهارنامه تعیین میشود خواهد بود.

حسابرسی اظهارنامه مالیاتی قبل از ارسال دفاتر می تواند از علی الراس شدن دفاتر شرکت پیشگیری نموده و از اتلاف وقت و منابع مالی جلوگیری نماید.

مشاوره حسابرسی صورتهای مالی

صورت های مالی شامل ترازنامه، صورت سود وزیان، صورت سود و زیان جامع و صورت جریان وجوه نقد و به همراه سایر یادداشت های توضیحی می باشند. ترازنامه بیان کننده وضعیت اقتصادی یک شرکت و میزان نقدینگی و توان موسسه برای بازپرداخت بدهی ها بوده و حقوق صاحبان سرمایه را هم بیان می کند.

حسابرسی صورت های مالی به این منظور انجام می شود که از صحت اطلاعات مندرج در صورت های مالی اطمینان حاصل شود که کلیه اسناد مربوط به صورت های مالی دقیقا مطابق با استانداردهای آن تهیه و تنظیم شده اند.

مواردی که در حسابرسی صورت های مالی باید بررسی و استخراج شوند شامل تایید وجود، ارزشیابی، کامل بودن، نحوه ارائه، افشا کلیه اهداف حسابرسی اقلام مندرج در صورت های مالی است. این نوع حسابرسی با هدف ارزش و اعتبار دهی به صورت های مالی انجام میشود.

در واقع این اعتبار دهی بعد از بررسی کلیه اسناد و مدارک و اعلام مطابقت آن ها با استانداردهای حسابرسی صورت می گیرد. این اعتبار دهی باعث می شود که ذی نفعان این صورت ها و استفاده کنندگان از آنها بتوانند با اطمینان کامل اهداف خود را در این صورت ها مالی پیگیری نمایند به همین دلیل حسابرسی صورت مالی و نحوه انجام آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

این نوع حسابرسی هم به صورت داخلی و هم به صورت خارج سازمانی انجام می شود در روش داخلی آن سازمانی فقط بررسی اسناد و مقایسه با استاندارد انجام شده است و به مدیریت گزارش می شود اما در حسابرسی صورت های مالی به صورت خارج سازمانی علاوه بر بررسی اعلام نظر و گزارش دهی به ارگان های خارجی و ذیربط هم صورت می گیرد.

موضوعات مرتبط :

مشاوره مالی مالیاتی رایگان

انبارگردانی سالانه

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =