آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام
۸۸۶۷۷۸۱۹ - ۸۸۶۷۷۳۰۷

تهیه گزارشات مدیریتی

تهیه گزارشات مدیریتی

گزارش های مدیریتی

گزارش های مدیریتی اگر به درستی تنظیم گردند می‌توانند به تصمیم گیری بهتر و سریع‌تر مدیران کسب و کار کمک نموده و آن‌ها را به سمت پیش‌برد اهداف هدایت کند. استفاده از آمار مقایسه‌ای در تهیه گزارشات مدیریتی دارای اهمیت می‌باشد که نمونه‌هایی از آن در متن آورده شده است. در ادامه، وظایف مدیر مالی، تعریفی از گزارش سود و زیان و گزارش گردش نقدینگی نیز ارائه شده است.

گزارش‌ها، پایه بیشتر تصمیمات مدیران و مسئولان شرکت‌ها و سازمان‌ها است. طریقه فراهم آوری این گزارش‌ها به طور کلی بر وضعیت حسابداری و مالیاتی حال و آینده آن شرکت یا سازمان تاثیرگذار بوده و  همچنین بر سرمایه گذاری‌ها، هزینه‌ها، روش‌ها و خط مشی‌ها، توبیخ‌ها و تشویق‌ها، قضاوت‌ها و استخدام‌ها اثر می‌گذارد. از این جهت، باید توجه و دقت بالا از شروع اندیشه درباره تهیه و تنظیم گزارش‌های مدیریتی گرفته تا تدوین، ارائه و انتقال آن به دیگران رعایت شود.

تهیه گزارشات مدیریتی

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در برنامه ریزی هر سازمان، عمل گزارش‌دهی است چون به تصمیم‌گیری سریع و سودمندتر کمک می‌کند. عمده‌ترین مسئله‌ای که در نظام برنامه ریزی سازمان‌ها رخ می‌دهد کیفیت نداشتن گزارش‌های مدیریتی و یا ناقص بودن آن‌ها، جمع‌آوری اطلاعات بصورت موازی و جدول‌های بسیار است. برای تهیه گزارش مدیریتی مناسب بهتر است نسبت به امور و روابط سازمانی درک درستی داشت تا بتوان تصمیم‌های بهتری داشت.

می‌توان گزارش را زمینه ساز بررسی مقدار موفقیت در پیش‌برد طرح‌ها و اهداف سازمان و وسیله ‌ای دانست که ما را از نقاط ضعف و قوت آگاه نموده و امکان توبیخ یا تشویق کارکنان را فراهم می‌سازد.

استفاده از آمار مقایسه‌ای در گزارش مدیریتی

در تصمیم‌گیری‌ها و گزارش‌ها، مقایسه دارای اهمیت است. ممکن است اعلام مقدار افزایش یا کاهش فروش در ماه کنونی چندان برای مدیران جذابیتی نداشته باشد، اما اگر میزان فروش را در مقایسه با ماه قبل یا همین ماه در سال گذشته ارائه کنیم توجه بیشتری جلب می‌شود. باید این نکته را به یاد داشته باشید که واقعی نشان دادن معیارها با ارائه مقایسه ممکن می‌گردد.

پارامترهای مختلفی می‌توانند مورد مقایسه قرار گیرند، مثلا:

 • مقایسه میان مکان‌های جغرافیایی مثل کشورها، مناطق، شهرها، استان‌ها و …
 • مقایسه میان بازه‌های زمانی برابر مثل ماه، دوره‌های سه ماهه، شش ماهه، سال مالی و …
 • مقایسه میان انواع مختلف محصول
 • مقایسه میان گرو های مختلف مشتری برپایه نوع شغل شما برای مثال بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، پزشکان، تجهیزات پزشکی و …

وظایف مدیر مالی

 • فراهم آوری و تدوین صورت های مالی شرکت با نظارت پیوسته بر فعالیت‌های امور مالی و محاسباتی و همچنین حفظ و کنترل حساب‌ها براساس این آیین نامه و مقررات مربوط به تحریر دفاتر و ضوابطی که به آن مرتبط است و اطمینان از درستی آن‌ها و تنظیم گزارش برای مدیریت.
 • ایجاد نظم و هماهنگی در اعمال قوانین عملیات مالی شرکت و نگهداری از اسناد و دفاتر مالی.
 • درصورت تایید مقام مسئول شرکت، با دستگاه‌های نظارتی قانونی به تبادل اطلاعات مالی شرکت بپردازد.
 • از وجوه نقد، اوراق بهادار و سپرده شرکت نگهداری کرده و در تحویل و تحول آن‌ها مسئولیت پذیر باشد و از وصول درآمد شرکت در زمان مقرر اطمینان یابد.
 • بر فعالیت‌های رئیس امور مالی بخش‌های اجرایی تابع و بخش‌های مربوط نظارت داشته باشد.
 • بایدحساب ریالی و مقداری اموال، دارایی‌ها، ماشین آلات و تجهیزات شرکت را شناخته و حفظ کند.
 • کلیه اختیارات مربوط به امضاهای مجاز را کنترل کرده و از آن‌ها آگاهی داشته باشد و سعی کند به منظور مصرف منابع بین آن‌ها هماهنگی ایجاد کند.
 • به منظور برقراری وحدت و ممکن سازی مقایسه گزارشات مالی بین موسسات بعد از تایید رئیس شرکت و هیئت امنا، کدینگ حساب‌ها را به صورت یکپارچه اجرا کند.
 • توجه به محدودیت بودجه تفصیلی تصویب شده توسط هیئت امنا در هنگام اجرای عملیات مالی

گزارش سود و زیان

گزارش سود و زیان شامل بررسی کل درآمد شرکت در دوره‌ی مشخصی از زمان است. ترازنامه را می‌توان به عنوان یک عکس فوری از موقعیت کنونی شرکت و گزارش سود و زیان را به عنوان فیلمی بلند از آن دانست.

گزارش گردش نقدینگی

گزارش‌های نقدینگی، انتقال نقدینگی به درون و بیرون کسب و کار را نشان می‌دهند. این که باید پول ورودی به شرکت شما بیشتر از پول خروجی باشد و این مسئله که گردش نقدینگی مثبت برابر با سود است را همه می‌دانند.

نقدینگی به بنزین شباهت دارد. شما برای حرکت خود به بنزین نیاز دارید و اگر بنزین به اتمام برسد ماشین از حرکت می‌ایستد. ازینرو درصورت اتمام نقدینگی، کسب و کار شما متوقف می‌شود. شما برای پرداخت صورتحساب‌ها و اقساط و همچنین حقوق کارمندان خود به پول نقد احتیاج دارید و بدون انجام این اعمال، نابودی شرکت حتمی خواهد بود.

 

موضوعات مرتبط :

مشاوره مالی رایگان

تنظیم گزارشات فصلی

دریافت کارت بازرگانی