آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام
۸۸۶۷۷۸۱۹ - ۸۸۶۷۷۳۰۷

تهیه گزارش ورشکستگی

تهیه گزارش ورشکستگی

دادخواست گزارش ورشکستگی

ورشکستگی چیست؟

زمانی که یک شرکت یا شخص حقوقی از لحاظ امور مالی مالیاتی دچار ضعف می شوند به  نحوی که چه در حالت عمل و چه در حالت قانونی توانایی پرداخت دیون خود را ندارد و نمی تواند به تعهدات خود پایبند باشد، این شرکت دچار ورشکستگی شده است. ورشکستگی فقط به دوران حال یک سازمان مربوط نمی شود بلکه دوره های قبلی که از لحاظ مالی دچار ضعف بوده اند و در تنگنای مالی بوده اند نیز دوران ورشکستگی محسوب می شود.

نیوتن در رابطه با ورشکستگی سازمان ها یا خارج شدن آن ها از شرایط مطلوب مالی را به سه مرحله یا دوره تقسیم بندی می کند. مرحله اول که خود سازمان هنوز به طور قطع ورشکستگی را درک نکرده اند مرحله نهان می گویند. مرحله دوم که سازمان دچار کسری نقدی می شود و مرحله اخر که منجر به ورشکستگی کامل شرکت می شود مرحله عدم توانایی پرداخت دیون می باشد. اما بسیاری از شرکت ها نیز بدون طی کردن مراحل بالا دچار ورشکستگی می شوند.

زمانی که یک شرکت ورشکست می شود افراد زیادی از جمله سهام داران، اعتباردهندگان و دیگر افراد مربوط به سازمان دچار مشکل می شوند. به این علت بسیار ضروری می باشد که قبل از هرگونه عملی، علائم ورشکستگی را مورد بررسی قرار گیرد. در این پژوهش که بر اساس پرسشنامه صورت گرفته شده است، متغیرهای موثر بر ورشکستگی شرکت ها مشخص شده است. برای این پژوهش صورت های مالی و متغیرهایی از اطلاعات شرکت هایی که در یک دوره ورشکست شده اند، استخراج و بررسی شده است.

پس از بررسی و طبقه بندی متغیرها، عوامل ورشکستگی شرکت ها مشخص شد که به ترتیب عبارتند از :

  • اولین و مهمترین عامل ورشکستگی شرکت ها عدم شناخت بازار یا TOPSIS-AHP می باشد.
  • نسبت کل بدهی به کل دارایی های سازمان.
  • و علت اخر خصوصیات مدیران می باشد.

واژه های غیر متمایز در ادبیات مالی برای ورشکستگی

برخی از واژه ها که برای توضیح ورشکستگی سازمان ها به کار برده می شود عبارتند از : ۱- وضع مالی نامطلوب. ۲- شکست. ۳- موفق نشدن واحدهای تجاری و وخامت حال سازمان. ۴- عدم توانایی پرداخت قرض ها و دیون سازمان شکست در سازمان ها به این صورت تعریف می شود: توصیف یا وجود نداشتن کفایت در کوتاه مدت.

چرا سازمان ها دچار ورشکستگی می شوند. همه سازمان قطعا برای پیشرفت و موفقیت سازمان دارای برنامه های مختلف هستند که برای رسیدن به هدف های خود برنامه ریزی می کند و عملیات هایی که برای رسیدن به هدف راهبردی خود را سعی می کنند به درستی انجام دهند اما بعضی مواقع در حین انجام دادن عملیات ها، دست به کارهای پر خطر و ریسک می زنند و این باعث می شود که سازمان به سمت ورشکستگی پیش برود.

بسیاری از واحد های تجاری که فعالیت خود را متوقف کرده اند دچار ورشکستگی نشده اند زیرا به اهداف خود دست پیدا کرده اند، اما بسیاری از شرکت ها با وجود فعالیت دچار ورشکستگی می شوند و این ناگهانی بودن ورشکستگی می باشد که ان را خطرناک می سازد.

 

دلایل ورشکستگی

شما برای ورشکستگی سازمان ها نمی توانید یک دلیل مشخص و قاطع را بیان کنید و در بیشتر مواقع چندین دلیل منجر به ورشکستگی سازمان ها می شود. اما براساس تحقیقات دان و براد استریت در رابطه با ورشکستگی سازمان ها در اخر به دلیل عمده ورشکستگی دست پیدا کردند و آن این بود که اصلی ترین دلیل ورشکستگی مشکلات مالی و اقتصادی می باشد.

شما برای تجزیه و تحلیل علل ورشکستگی می توانید از حسابداران خبره ای که در شرکت های در حال افول تجربه کار داشتند بخواهید که صورت وضعیت های مالی شرکت شما را بررسی کنند، اوضاع مالی ان شرکت ها را تجزیه و تحلیل بکنند و علت ورشکستگی را به شما گزارش بدهند. اما بسیار نیز اتفاق افتاده است که در دوره هایی در واحد های تجاری بعضی از گردش های مالی را از دید قسمت حسابداری مخفی نگه می دارند. به طور کلی دلایل ورشکستگی سازمان ها را می توان به دو دسته درون سازمانی و بیرون سازمانی تقسیم بندی کرد. دلایل بیرون سازمانی عبارتند از :

ویژگی های سیستم های اقتصادی

مدیران می بایست تغییراتی که در درون ساختار اقتصادی اتفاق می افتد را بررسی کند، قبول کند و در سازمان خود به انها را تاثیر دهد. در این بین و در این سیستم اقتصادی شرکت های بزرگ بهتر از شرکت های کوچک می توانند خود را از خطر ورشکستگی نجات دهند.

رقابت

یک دلیل مهم دیگری که بر می شمرند رقابت می باشد که البته با مدیریت کارا می توان از رقابت بهترین استفاده ها را کرد.

تغییرات در تجارت و بهبودها و انتقالا‌ت در تقاضای عمومی

اگر شرکت ها به موقع نتوانند نیاز های مشتریان خود را برطرف کنند قطعا دچار شکست می شوند.

نوسانات تجاری

یکی دیگر از عواملی که باعث ورشکستگی شرکت ها می شود عدم سازگاری میان تولید و مصرف، کاهش میزان فروش و … می باشد. نبود آرامش نیز یکی دیگر از عوامل زیربنایی ورشکستگی می باشد.

تامین مالی

پروفوسور ناماکی با استفاده از داده های جهانی، دلیل ورشکستگی شرکت های کوچک را عدم تامین مالی شناسایی کرده است. بر اساس گفته های نیوتن بسیاری از عوامل شکست درون سازمانی واحدهای تجاری مربوط به خود سازمان و تصمیم گیری های اشتباه سازمان می باشد. یکی دیگر از راه هایی که می تواند باعث پیش بینی درماندگی مالی بشود بهره گیری مناسب از فرصت های سرمایه گذاری می باشد. از این نظر با ارزیابی گزارش های مالی شرکت های ورشکسته با متغیرهای مالی انها می تواند برای دیگر سازمان ها بسیار مفید باشد.

در سال های ۱۳۸۱ الی ۱۳۸۷ ، ۶۰ شرکت تولیدی موجود در بورس مورد بررسی حسابرس مستقل قرار گرفتند. با همه این تفاسیر حسابرس های مستقل و متغیر های مالی هر دو توانایی پیش بینی ورشکستگی سازمان ها را دارند اما با توجه به شواهد اظهارنظر حسابرس های مستقل نسبت به متغیرهای مالی دارای برتری بالاتری بود.

 

 

موضوعات مرتبط :

تنظیم گزارش های فصل

انبارگردانی سالانه