آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام
۸۸۶۷۷۸۱۹ - ۸۸۶۷۷۳۰۷

حسابرسی داخلی

حسابرسی داخلی

حسابرس داخلی

در این مقاله تحت عنوان حسابرسی داخلی، به تعریف حسابرسی داخلی که لازمه هر کسب و کار در رسیدن به هدف بوده و موجب پیش‌برد مالی می‌گردد پرداخته شده و همچنین حسابرس داخلی معرفی شده است. ویژگی‌های لازم برای هر حسابرس داخلی ذکر شده و وظایف و مسئولیت‌هایی که در این شغل مهم دارد آورده شده است. حسابرسی داخلی کسب و کار شما، چه دولتی، چه خصوصی و یا سازمانی را می‌توان امری مهم تلقی نمود که در این زمینه خدمات مشاوره‌ای شرکت حسابرسی ما می‌تواند با فراهم نمودن اطلاعات لازم در هر ساعتی که بخواهید در اختیارتان باشد.

بدون شک حفظ جایگاه نام کسب و کار در کنار ایجاد شرایط اقتصادی مناسب جهت رونق درآمد می‌تواند هزینه و زمانی که برای راه اندازی کسب و کار خود صرف نموده‌اید را جبران کند. مدیران آگاه به خوبی می‌دانند که برای بهره‌وری و رسیدن به اهداف ابتدایی کسب و کار، حسابداری داخلی را می‌توان ابزاری سودآور و مطمئن تلقی کرد. حسابداری داخلی با بکارگیری راهکارها و طرح‌هایی منظم، موقعیت حاضر کسب و کار شما را بررسی کرده و برای بهتر شدن آن تلاش می‌کند. زمانی که برای تاثیر حسابرسی داخلی نیاز است به نوع کسب و کار و درجه احتیاج آن به این راهکارها و طرح‌ها بستگی دارد.

 

حسابرسی داخلی چیست؟

بسیاری از افراد با کلمه حسابرسی و تمامی اعمال مربوط به آن آشنایی دارند، درحالیکه جزئیات و انواع حسابداری را فقط کسانی می‌دانند که با آن سروکار داشته و دارای تخصص مربوطه هستند. مثلاً همه افراد نمی‌دانند که برای حسابداری داخلی باید چه اعمالی انجام داد و در چه وضعیت‌هایی می‌تواند مورد احتیاج قرار بگیرد. در مقاله حاضر از مجموعه مقالات خدمات حسابداری قصر حساب نیکان است به این مسئله پرداخته و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهیم. ازین رو همراهی شما می‌تواند مفید باشد.

مدیران کسب و کار در شرکت‌ها، سازمان‌ها و موسسات می‌خواهند بصورت بلادرنگ و بدون محدودیت زمانی برای موارد مالی و مالیاتی و غیره به خدمات حسابداری دست پیدا کنند. به طور کلی می توان گفت افرادی که در بخش حسابداری یک کسب و کار اعم از موسسه، سازمان یا شرکت مشغول به کار هستند بر گرد هم آوری اطلاعات، بررسی و گرفتن نتیجه مناسب از آنها تمرکز دارند؛ اطلاعاتی مثل عملکردهای آن مجموعه، چگونگی انجام هر مسئولیت و اینکه آیا بخش‌های مختلف با هم هماهنگی لازم دارند و غیره.

اطمینان از اجرای درست و سودمند فعالیت‌های یک کسب و کار را می‌توان هدف اصلی حسابداری داخلی دانست. تمرکز این فرآیند، صورت گرفتن اعمال درون کسب و کار و چگونگی پیش رفتن آن‌ها می‌باشد. یک حسابرس ماهر برای دریافت اطلاعات بصورت کامل و سریع با مدیریت رابطه نزدیک دارد، در نتیجه اطلاعات مالی را بصورت سریع و جامع به مدیر منتقل می‌کند.

یک حسابرس باید به صورت پیوسته نقاط قوت و ضعف و احتیاجات کار شما را شناسایی نموده و بتواند باتوجه به آن به بررسی نوع تجارت، تجهیزات و کارکنان کسب و کار پرداخته و از آنها در پیش‌برد موقعیت فعلی کسب و کار کمک بگیرد. سیستم اقتصادی درون یک کسب و کار باید تحت نظارت حسابرسی داخلی باشد و بررسی این نظارت می‌تواند به بررسی عملکرد کسب و کار نسبت به استفاده از تجهیزات و منابع انسانی کمک کرده و نشان دهد که آیا کسب و کار را به هدف رسانده و یا نزدیک کرده است.

حسابرس داخلی

ویژگی‌های یک حسابرس داخلی

 • استقلال یک حسابرس داخلی و اینکه او به هیچ کدام از اشخاص در مجموعه در هر سمت وابسته نبوده و تحت نفوذ هیچ یک از آن‌ها نباشد دارای اهمیت است.
 • یک حسابرس داخلی باید مهارت گزارش نویسی داشته باشد. او باید از اختیار مهر و امضا برخورداربوده و از مهر و امضای شرکت در گزارش حسابداری استفاده کند.
 • یک حسابرس داخلی حرفه ‌ای باید از نظر سمت برای دسترسی داشتن به همه اسناد و مالی و همچنین غیرمالی دارای استقلال باشد.
 • یک حسابرس داخلی علاوه بر بخش مالی می‌تواند اسناد و مدارک بخش‌های استراتژیک، اداری و حقوق و دستمزد، مدیریتی، سرمایه گذاری، آموزش و غیره را نیز بررسی نماید.

وظایف و مسئولیت‌های یک حسابرس

 • گرد هم آوردن و بررسی اطلاعات مالی در کسب و کار را می‌توان وظیفه اصلی و مهم یک حسابرس دانست.
 • یک حسابرس باید هرگونه سند و مدرک مالی را از شعب و دفاتر وابسته به کسب و کار جمع آوری نموده و آن‌ها را بررسی کند.
 • او باید تهیه گزارشات لازم حسابداری را از طریق بررسی و آنالیز اسناد و مدارک مالی تهیه کند.
 • یک حسابرس باید بر قوانین و استانداردهای حسابرسی تسلط کامل داشته و آن‌ها را رعایت کند و با استفاده از این دانش به بررسی و آنالیز اسناد و مدارک مالی بپردازد.
 • داوری درباره صحت این اسناد و مدارک و بررسی اینکه بر طبق قوانین و استانداردهای حسابرسی باشند بر عهده حسابرس است.
 • او باید همه صور مالی از صور سود و زیان، سود و زیان جامع و ترازنامه گرفته تا صور وجوه نقد و دیگر یادداشت‌ها را بررسی کند.
 • اگر درباره مدارک و اسناد مالی ابهامی وجود داشت، حسابرس باید با مدیران و افراد مربوط جلساتی برگزار نماید.
 • یک حسابرس باید برای دسترسی به اسناد و مدارک مالی به صورت سریع‌تر و بهتر، با مشتریان در ارتباط باشد.
 • یک حسابرس باید برای بررسی اسناد و مدارک به صورت تخصصی، به نوع کسب و کار و فعالیت‌های آن تسلط داشته باشد.

 

موضوعات مرتبط :

مشاوره مالیاتی

دریافت کارت بازرگانی