آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام

مالیات ارث در قانون چگونه است؟

مالیات ارث در قانون چگونه است؟ ,    منتشر شده در 1235 روز پیش

مالیات ارث

ماده ۱۷

اموال و دارای هایی که در نتیجه فوت شخص اعم از فوت واقعی یا فرضی انتقال می یابد، به شرح زیر مشمول مالیات است. به عبارتی مالیات ارث عبارتند از :

  •  نسبت به سپرده های بانکی، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار به استثنای موارد مندرج در بند (۲) این ماده و سودهای متعلق به آنها و همچنین سود سهام و سهم الشرکه تا تاریخ ثبت انتقال به نام وارث و یا پرداخت و تحویل به آنها به نرخ سه درصد.
  • نسبت به سهام و سهم اشرکه و حق تقدم آنها یک و نیم (۵/۱) برابر نرخ های مذکور در تبصره (۱) ماده (۱۴۳) و ماده (۱۴۳ مکرر) این قانون طبق مقرارات مزبور در تاریخ ثبت انتقال به نام وارث.
  • نسبت به حق الامتیاز و سایر اموال و حقوق مالی که در بندهای مذکور به آنها تصریح نشده است، به نرخ ده درصد (%۱۰) ارزش روز در تاریخ تحویل یا ثبت انتقال به نام وارث.
  • نسبت به انواع وسایل نقلیه موتوری ،زمینی،دریای و هوایی به نرخ دو درصد (%۲) بهای اعلامی توسط سازمان امور مالیاتی کشور در تاریخ ثبت انتقال به نام وارث.
  • نسبت به املاک و حق واگذاری محل یک و نیم (۵/۱) برابر نرخ های مذکور در ماده (۵۹) این قانون به مآخذ ارزش معاملاتی املاک و یا به مآخذ ارزش روز حق واگذاری حسب مورد، در تاریخ ثبت انتقال به نام وارث.
  • نسبت به اموال و دارایی های متعلق به متوفای ایرانی که در خارج از کشور واقع شده است پس از کسر مالیات برارث ی که از آن بابت به دولت محل وقوع اموال و دارایی ها پرداخت شده است به نرخ ده درصد (%۱۰) ارزش ماترک که مآخذ محاسبه مالیات ارث در کشور محل وقوع مال قرار گرفته است. در صورت عدم شمول مالیات برارث در کشور مزبور به مآخذ ارزش روز انتقال یا تحویل به نام وارث.

تبصره ۱ – محاسبه مالیات برارث در مورد متوفیان قبل از لازم الاجراء شدن این قانون (۱/۱/۱۳۹۵) اعم از اینکه پرونده مالیاتی برای آنها تشکیل شده یا نشده باشد، مشمول حکم این ماده نخواهد بود.

تبصره ۲ – نرخ های مذکور در این ماده مربوط به وارث طبقه اول است.در صورتی که وراث طبقات دوم و سوم باشند، نرخ های مذکور در این ماده به ترتیب دو و چهار برابر خواهد شد.

تبصره ۳ – در صورتی که متوفی و وراث، تبعه خارجی باشند، اموال و دارایی های متوفی که در ایران واقع است، مشمول مالیات به نرخ وراث طبقه اول خواهد بود.

تبصره ۴ – در مواردی که وراث سهم خود از اموال موضوع بندهای (۲) و (۴) و (۵) این ماده را به اشخاص ثالث یا وراث دیگر انتقال دهند، علاوه بر مالیات بر ارث به شرح این فصل، مشمول مالیات طبق مقرارات فصول مربوط خواهند بود.

تبصره ۵ – حقوق ناشی از عقود اجاره به شرط تملیک با بانک ها و سایر نهادهای مالی و اعتباری، نسبت به عرصه و اعیان املاک براساس ارزش معاملاتی در تاریخ ثبت انتقال به نام وارث محاسبه خواهد شد.

مالیات ارث

ماده ۱۸

وارث از نظر این قانون به سه طبقه تقسیم می شوند:

  • وراث طبقه اول که عبارتند از : پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاده اولاد.
  • وراث طبقه دوم که عبارتند از : اجداد، برادر، خواهر و اولاد آنها.
  • وراث طبقه سوم که عبارتند از : عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آنها.

ماده ۲۱

اموالی که جزء ما ترک متوفی باشد و طبق قوانین یا احکام خاص، مالکیت آنها سلب و یا به صورت بلاعوض در اختیار اشخاص موضوع ماده (۲) این قانون قرار گیرد، با تأیید اشخاص مزبور از شمول مالیات برارث خارج و در صورتی که بابت سلب مالکیت عوضی داده شود، ارزش آن عوض یا اموال سلب مالکیت شده هر کدام کمتر باشد. جزء اموال مشمول مالیات برارث موضوع ردیف های مربوط در ماده (۱۷) این قانون محسوب و مشمول مالیات خواهد بود.

 

موضوعات مرتبط :

اموال معاف از مالیات بر ارث

همه چیز درباره قوانین مالیات

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 7 =