آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام
۸۸۶۷۷۸۱۹ - ۸۸۶۷۷۳۰۷

گزارش خرید و فروش فصلی چیست؟ مشمول چه کسانی می شود؟

گزارش خرید و فروش فصلی چیست؟ مشمول چه کسانی می شود؟ ,    منتشر شده در 828 روز پیش

گزارش خرید و فروش فصلی

تعیین میزان مالیات و اینکه مالیات به چه مواردی تعلق می گیرد فقط در تشخیص و تصمیم سازمان امور مالیاتی می باشد.

بنابراین طبق ماده ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم کلیه اشخاص حقیقی وحقوقی موظف اند نسبت به ثبت نام جهت دریافت کارت اقتصادی اقدام و بر اساس موارد زیر برای انجام معاملات خود، صورتحساب صادر و شماره اقتصادی مربوط به خود و طرف معامله را در صورت حساب ها و فرم ها و اوراق مربوطه درج نموده و همچنین فهرست معاملات خود را به اداره امور مالیاتی مربوطه تسلیم نمایند.

طبق این ماده قانونی کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی اگر اقدام به دریافت کارت و شماره اقتصادی ننموده یا با کارت و یا شماره اقتصادی افراد دیگری اقدام به معامله نمایند به میزان ۱۰ درصد میزان معامله جریمه خواهند شد.

گزارش خرید و فروش فصلی

تعریف گزارش فصلی

به گزارشاتی که اشخاص حقیقی و حقوقی بر اساس ماده قانونی ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر موظف به ارسال آن به سازمان امور مالیاتی ارسال هستند گزارشات فصلی گفته می شود. در واقع گزارش فصلی فهرست معاملات و صورت کلیه پرداخت های مالی افراد حقیقی و یا حقوقی و گزارشات خرید و فروش فصلی هستند.

البته گزارش فصلی با نام های دیگری از جمله صورت معاملات فصلی یا معاملات فصلی و گزارشات خرید و فروش فصلی موضوع ماده ۱۶۹ هم شناخته می شوند. هدف قانون گذار از این ماده قانونی در واقع شفاف سازی در کلیه مراودات مالی و رعایت حقوق خود مودیان بوده است. گزارشات خرید و فروش فصلی باید حداکثر تا یک ماه پس از پایان فصل به سازمان امور مالیاتی ارسال شود.

 

موضوعات مرتبط :

درباره مالیات بر درآمد مشاغل

فرار مالیاتی چیست؟

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =