آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام

ارزش افزوده اقتصادی، ارزش افزوده بازار و بازده سرمایه

ارزش افزوده اقتصادی، ارزش افزوده بازار و بازده سرمایه ,    منتشر شده در 1238 روز پیش

بررسی ارزش افزوده اقتصادی، ارزش افزوده بازار و بازگشت هزینه سرمایه در اندازه گیری عملکرد

در این مطلب، ارزش افزوده اقتصادی (EVA)، ارزش افزوده بازار (MVA) و نسبت مالی سنتی در اندازه گیری عملکرد سرمایه گذاری توسط یک شرکت دارایی را بررسی می کنیم. نمونه PT است.

Astra International، Tbk در اندونزی، Astra یکی از بزرگترین کنگلومرا در اندونزی با کسب و کار متنوع از خودرو، خدمات مالی، کشاورزی، زیرساخت ها و فن آوری است. تمام سرمایه گذاری ها تحت یک شرکت واحد، PT است.

Astra International، Tbk این تحقیق عملکرد مالی بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ را مورد بررسی قرار داد. این تحقیق به عنوان ابزار اندازه گیری مالی از ارزش افزوده اقتصادی (EVA)، ارزش افزوده بازار (MVA) و بازده میانگین هزینه های سرمایه (ROC) استفاده می کند.

این تحقیق نشان داد که رابطه مستقیمی بین ROC و EVA وجود دارد. EVA منفی و ROC منفی منعکس کننده MVA در عملکرد شرکت نیست. EVA و ROC منفی می توانند ارزش افزوده بازار (MVA) مثبت داشته باشند. با این حال، مقدار MVA منفی نیز بر روی EVA و ROC منفی منعکس می شود

ارزش افزوده اقتصادی

معرفی

افزایش عملکرد شرکت از طریق خرید و یا سرمایه گذاری در یک شرکت دیگر تبدیل شده است جایگزین رشد در توسعه کسب و کار فعلی است. شرکت مادر یکی دیگر از شرکت هایی را انتخاب خواهد کرد که بتوانند ارزش بیشتری کسب کنند تا بتوانند تولید کنند. با تولید بازده بیشتر، ارزش شرکت مادر، بازدهی بالاتری نسبت به تنها بودن دارد.

علاوه بر انتظار ارزش بالاتر، بازده نیز باید بالاتر از هزینه سرمایه گذاری شده باشد. سرمایه ی سرمایه گذاری شده از سرمایه داخلی یا بدهی شخص ثالث حاصل می شود. در محاسبه این سرمایه گذاری، شرکت هزینه های سرمایه ای را که توسط بهره وام و بازده مورد انتظار از حقوق صاحبان سهام تعیین شده است محاسبه می کند.

بازده سرمایه گذاری

هزینه بدهی از طرف قرض دهنده یا بانک به شرکت سرمایه گذاری است. هزینه بهره این وام باید در نرخ بهره بلندمدت وام باشد. سرمایه گذاری یک تصمیم دراز مدت است، نه کوتاه مدت. هزینه سهام زمانی استفاده می شود که بازده مورد انتظار توسط سرمایه گذاران یا سهامداران به شرکت های سرمایه گذاری مورد نیاز است. این بازده مورد انتظار می تواند از مقایسه شرکت مشابه در صنعت یکسان یا خطرات ناشی از سرمایه گذاری حاصل شود.

اگر سود بازرگانی یک شرکت تابعه بیشتر از میانگین قیمت میانگین سرمایه (WACC) باشد، شرکت سود مثبتی به دست می آورد. این نشان می دهد که بازده سرمایه گذاری بیشتر از هزینه سرمایه است.

ارزش افزوده اقتصادی

رابطه بین EVA و MVA

رابطه بین EVA و MVA با درآمد گزارش شده وجود دارد و بیشترین همبستگی بین مدل ها در طی یک دوره مشابه است که می تواند برای اهداف ارزیابی استفاده شود. MVA در توضیح رابطه آن با درآمد گزارش شده به جای EVA مهم تر است.

روابط قوی بین MVA و جریان نقدی از عملیات وجود دارد. مشخص شد که بین MVA و EPS، یا بین MVA و DPS همبستگی بسیار کمی وجود دارد و نتیجه گیری می کند که اعتبار ارزیابی سهم بر اساس سود یا سود سهام باید مورد سوال قرار گیرد.

اندازه گیری عملکرد مالی و تولیدی

به غیر از مقایسه بازده حقوق صاحبان سهام در مقابل WACC، شرکت هایی نیز هستند که با استفاده از ارزش افزوده اقتصادی (EVA) برای اندازه گیری عملکرد تولیدی شرکت های تابعه شرکت می کنند. یکی دیگر از گزینه های برای اندازه گیری عملکرد مالی، شرکت هایی هستند که از ارزش افزوده بازار (MVA) استفاده می کنند.

ارزش قیمت سهام را با ارزش کلی ارزش سهام در شرکت مقایسه می کند. اگر MVA بیشتر از ارزش کل ارزش سهام شرکت باشد، ارزش شرکت را مثبت در نظر می گیرد و اگر MVA کمتر از ارزش کل ارزش سهام باشد، ارزش شرکت ارزش منفی در نظر گرفته می شود. تعداد کمی از تحقیقات بر ارزش افزوده اقتصادی و ارزش افزوده بازار متمرکز شده است.

سیستم تحقیقاتی ارزش افزوده

این مطالعه بازده سرمایه گذاری شرکت مادر را با مقایسه عملکرد شرکت فرعی در مقایسه با هزینه سرمایه شرکت مادر مقایسه می کند.

روش شناسی ارزش افزوده

اين تحقيق با استفاده از مدل ارزش افزوده اقتصادي EVA، ارزش افزوده بازار (MVA) و بازدهي متوسط ارزش سرمايه (ROC) در اندازه گيري عملکرد شرکت انجام شده است. EVA مقدار سرمایه مورد نیاز (WACC) را با مقدار سرمایه سرمایه گذاری شده در مقایسه با مقدار سود خالص ضرب شده توسط درصد مالکیت، محاسبه می کند. ارزش افزوده بازار (MVA) ارزش قیمت سهام در بازار را با سرمایه سرمایه گذاری شرکت مقایسه می کند.

نتیجه گیری

مقدار EVA منفی و تفاوت بین ROE و WACC منفی همیشه با MVA منفی منعکس نمی شود. بازار دارای دیدگاه خود از ارزش یک شرکت براساس چشم اندازهایش از EVA است. یک نمره منفی MVA با ارزیابی منفی EVA و همچنین یک تفاوت ROE-WACC منفی همراه خواهد بود، اما برعکس نمی شود. در صنایع مشابه در EVA، MVA و ROE هماهنگی با اندازه گیری WACC وجود ندارد.

 

موضوعات مرتبط :

دریافت کارت بازرگانی

دریافت کد اقتصادی

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − سه =