آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام

تنظیم گزارشات فصل

تنظیم گزارشات فصل

چه کسانی مشمول ارائه گزارش معاملات فصلی می باشند؟

گزارشات معاملات فصلی مرجع تعیین کننده مالیات برای موارد متعددی پرداخت مالیات را الزام کرده است یکی از این الزامات قانونی مالیات بر گزارشات معاملات فصلی است. گزارشات معاملات فصلی در واقع فهرستی از معاملات است که در طول فصل توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی و کلیه صاحبان مشاغل و بنگاه های اقتصادی صورت گرفته و صورت این معاملات و پرداخت های فصلی بایستی ثبت و به سازمان امور مالیاتی ارسال گردد.

بر اساس ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع بندهای (الف) و (ب) ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم مکلفند فهرست معاملات خود را به صورت فصلی پس از پایان هرفصل به صورت الکترونیکی از طریق پورتال سازمان امور مالیاتی و یا در قالب یک فایل تولید شده بر روی دی وی دی به اداره امور مالیاتی مربوطه تحویل نمایند.

 گزارش معاملات فصلی

بند (الف)ماده (۹۵) قانون مالیات های مسقتیم نیز عبارتند از:

دارندگان کارت بازرگانی و کلیه وارد کنندگان و صادر کنندگان، صاحبان کارخانه ها و واحدهای تولیدی که برای آنها جواز تاسیس و پروانه بهره برداری صادر شده، بهره برداران معادن، صاحبان موسسات حسابرسی، حسابداری و دفترداری، ارایه دهندگان خدمات مدیریتی، مشاوره ای، انفورماتیک، رایانه ای اعم از سخت افزاری و نرم افزاری و طراحی سیستم، صاحبان مراکز آموزشی و پرورشی ، آموزشگاه های آزاد، مدارس غیرانتفاعی، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، صاحبان هتل ها، صاحبان بیمارستان ها، زایشگاه ها، آسایشگاه ها، درمانگاه ها و خانه های سالمندان.

ب بند (ب) ماده (۹۵) قانون مالیات های مستقیم نیز عبارتند از :

صاحبان کارگاه های صنعتی، صاحبان مراکز ارتباطات رایانه ای، وکلا، کارشناسان، مترجمان رسمی دادگستری، مشاوران حقوقی، حسابداران رسمی و اعضای سازمان های نظام مهندسی ،دلالان، حق العمل کاران و کارگزاران ، سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر، صاحبان دفاتر رسمی ،عاملان فروش و فروشندگان آهن آلات.

 

موضوعات مرتبط :

خدمات حسابداری

ارسال اظهارنامه مالیاتی