آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام
۸۸۶۷۷۸۱۹ - ۸۸۶۷۷۳۰۷

حسابرس رسمی

حسابرس رسمی

حسابرسان رسمی

حسابرسی عبارت است از بازرسی جستجوگرانه کلیه مدارک و اسناد حسابداری به منظور کشف تقلب و اشتباه. حسابرس وظیفه بررسی صحت اسناد مالی و حسابداری و انطباق آنها با اصول پذیرفته شده حسابداری و موارد قانونی را بر عهده دارد.

حسابرسی و حسابداری شباهت های زیادی با هم دارند. در واقع حسابرسان کار حسابداران را بررسی و نتیجه کار خود را به هیأت مدیره، سهامداران، بانک ها و سایر سازمان های نظارتی و قانونی، حسب مورد، گزارش می کنند.

حسابرس رسمی به فردی اطلاق گفته می شود که مسئولیت نهایی حسابرسی صورت های مالی یا ارائه خدمات مرتبط را به عهده دارد.

حسابرس رسمی

تقسیم بندی حسابرس رسمی

حسابرسان شاغل در حرفه حسابرسی در یک تقسیم بندی کلی به دو گروه اصلی تفکیک می شوند :

۱ – حسابرسان داخلی : این گروه از حسابرسان ، کارمند واحد مورد رسیدگی هستند، و در واقع رابط میان هیات مدیره و شرکت بوده و گزارش رسیدگی خود را به طور هفتگی، ماهانه یا سالانه به مدیرعامل و هیات مدیره ارائه می دهند . این گروه از حسابرسان به بررسی رویدادهای مالی داخل واحد تجاری می پردازند.

۲ – حسابرسان مستقل : این گروه از حسابرسان، افرادی هستند که در موسسات حسابرسی مشغول کار هستند و بر اساس قرارداد میان شرکت ها یا سازمان ها با این موسسات، عملیات حسابداری و مالی واحد تجاری را بر اساس اصول و موازین حسابداری مورد رسیدگی قرار می دهند و گزارش خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه می کنند. در واقع حسابرسان مستقل رابط میان صاحبان شرکت و هیات مدیره شرکت می باشند.

محل کار و ساعت کار حسابرس رسمی در ایران برحسب قوانین ارائه شده از سوی سازمان حسابرسی می باشد. سازمان حسابرسی به عنوان یک سازمان دولتی، بزرگترین موسسه حسابرسی است و در کنار آن سایر موسسات حسابرسی دولتی و خصوصی مشغول فعالیت می باشند.

برای آنکه بتوانید یک حسابرس رسمی باشید ابتدا باید یک حسابدار توانا باشید. هرچند که گاهی برای حسابرس داخلی شدن لزوما نیازی به حسابدار بودن نیست اگرچه این می تواند به شما در برخی از مشاغل خاص کمک کند. اغلب حسابرسان به صورت تمام وقت کار می کنند.

گاهی نیز بنا به نیاز اضافه کاری انجام می دهند. کارکردن به صورت پاره وقت نیز در این شغل امکان پذیر است. حسابرس می تواند در دفتر خود یا در سازمان مشتری کار کند. گاهی نیز برای رفتن به بخش ها و شعبه های مختلف مشتری باید در سفر باشند.

ساعت کار یک حسابرس همانند حسابداران در زمان های خاصی از سال مثل انتهای سال مالی شرکت ها (که معمولا در انتهای سال شمسی است) بسیار بیشتر از بقیه زمان هاست. به این دلیل که باید گزارش های مالی و حسابرسی را برای مدیران و سهامداران شرکت که در مجمع شرکت می کنند آماده نمایند. .

حسابرس رسمی

وظایف حسابرس رسمی

همواره یکی از دغدغه های اصلی حسابرس مستقل ارائه اظهار نظری درست در مورد این است که آیا صورت های مالی شرکتی، از تمامی لحاظ، به شکل قانونی مطابق با چارچوب گزارشات مالی است یا خیر. صورت های مالی حسابرسی شده، اعتماد اعتبار دهندگان مالی و سرمایه گذاران را به صورت های مالی شرکت افزایش می دهد. حسابرس رسمی برای دادن شکل قانونی به اظهارنظر خود، شواهد، مشاهدات و تست های مناسب و کافی را جمع آوری، مقایسه و تایید می‌کند تا به اطمینان معقولی از صحت اطلاعات مندرج در صورت های مالی دست یابد.

روش های مهم حسابرسی عبارتند از :

  • پرسش از مدیریت و سایر کارکنان درون سازمانی، برای به دست آوردن درک صحیحی از فعالیت سازمان، عملیات آن، گزارشات مالی، و تقلب یا خطای شناخته شده ی آن
  • تست و ارزیابی سیستم کنترل های داخلی، جهت شناسایی نقاط ضعف و قوت آن
  • تست های انجام شده توسط روش های تحلیلی در واریانس پیش بینی شده یا پیش بینی نشده در مانده حساب ها یا معاملات
  • انجام تست در خصوص اسناد مربوط به رویدادهای مالی حمایت کننده مانده حساب و یا معاملات
  • شمارش حضوری تعداد موجودی فیزیکی
  • مشاهده اسناد مالی مربوط به حساب های دریافتنی و تایید کردن آن ها و تایید سایر حساب ها با شخص ثالث حسابرس، در پایان حسابرسی ممکن است مشاوره بی طرفانه ای جهت بهبود گزارشات مالی و کنترل های داخلی برای به حداکثر رساندن عملکرد شرکت و بهره وری آن ارائه بدهد.

 

موضوعات مرتبط :

حسابرس داخلی

مشاوره مالی رایگان