آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام

روش ثبت و نوشتن دفاتر روزنامه و کل

روش ثبت و نوشتن دفاتر روزنامه و کل ,    منتشر شده در 1088 روز پیش

روش ثبت ونوشتن دفاتر روزنامه و کل

ابتدا باید بتوانیم رویداد های مالی را به خوبی تجزیه و تحلیل کنیم و حساب های بدهکار و بستانکار را از هم به خوبی تشخیص دهیم و بتوانیم آنها را شناسایی کنیم.

طبق ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم کلیه اشخاص حقوقی مکلفند تمامی دفاتر و اسناد و ضمائم آن را با رعایت اصول و ضوابط طبق قانون تجارت مربوط به تنظیم دفاتر قانونی نگهداری نمایند و اظهارنامه مالیاتی خود را برای تشخیص درآمد مشمول مالیات تنظیم نمایند. (بخشنامه شماره ۱۱۸/۹۴/۲۰۰ مورخ ۹/۱۲/۹۴جهت مطالعه) آیین نامه اجرایی نوع دفاتر و اسناد و روش های نگهداری مکانیزه و دستی و نمونه اظهارنامه مالیاتی با توجه به نوع و حجم فعالیت مودیان مذکور و نیز نحوه ارایه جهت رسیدگی و تشخیص درآمد مشمول مالیات حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون مالیات های مستقیم توسط سازمان امور مالیاتی کشور تهیه می شود و به تصویب وزیر امور افتصادی و دارایی می رسد. بخشنامه ذکر شده برای موسساتی که سال مالی آنها از تاریخ ۱/۱/۹۵ به بعد آغاز گردیده لازم الاجراست و اشخاص حقوقی که سال مالی آنها از قبل تاریخ ذکر شده می باشد مفاد آیین نامه قبلی لازم الاجراست.

دفاتر روزنامه و کل

دفاتر روزنامه و کل

تنظیم دفتر روزنامه

به شکل اصولی یک دفتر روزنامه دارای مشخصات زیر می باشد:

ستون تاریخ

ستون شرح که در آن پس از اینکه رویداد مالی تجزیه و تحلیل شد حساب های بدهکار و بستانکار را شناسایی می کنید

پس از ستون شرح دو ستون دیگر یکی ستون بدهکار که مبلغ حساب بدهکار شده در آن ثبت می شود و ستون بستانکار که مبلغ حساب بستانکار را در آن ثبت می کنیم وجود دارد.

قبل از ستون مبلغ بدهکار یک ستون باریک به نام عطف وجود دارد. در ستون عطف دفتر روذنامه جلوی هر حساب شماره صفحه آن حساب در دفتر کل، نوشته می شود و این به جهت سهولت کار در پیگیری ثبت اقلام دفتر روزنامه در دفتر کل می باشد.

 

موضوعات مرتبط :

اظهارنامه عملکرد چیست؟

فرار مالیاتی چیست؟

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =