آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام
۸۸۶۷۷۸۱۹ - ۸۸۶۷۷۳۰۷

مالیات بر معاملات چگونه است؟

مالیات بر معاملات چگونه است؟ ,    منتشر شده در 742 روز پیش

مالیات بر معاملات و انواع آن

مالیات بر معاملات، مالیاتی است که در موقع خرید و فروش به نسبت ارزش مورد معامله، از فروشنده دریافت می گردد. غالباً فروشنده نیز این مالیات را در موقع فروش بر قیمت کالا افزوده و به خریدار انتقال می دهد. مالیات بر معاملات شامل انواع مختلف مانند مالیات عمومی فروش (در مراحل مختلف تولید و توزیع)، مالیات بر عمده فروشی و خرده فروشی و مالیات بر ارزش افزوده است مالياتى که بيشتر بر مصرف و روش کالاهایى که مصرف عام دارند، وضع شوند، ماليات بر معاملات نام دارد. اين ماليات معمولاً بر تمام مراحل توليد و توزيع اعمال مى‌شود.

مالیات بر معاملات

ماليات عمومى فروش

از ساده‌ترين و قديمى‌ترين انواع ماليات بر مصرف، ماليات عمومى فروش است. اين ماليات معمولاً با نرخى يکسان براى فروش‌هاى انجام‌شده در تمام مراحل توليد اخذ مى‌شود. از مزيت اين نوع ماليات، سهل و آسان بودن آن و از معايب آن مى‌توان به ماهيت تجمعى آن اشاره کرد.

مراحل ماليات عمومى فروش

از مراحل ماليات عمومى فروش مى‌توان به سه مرحله زير اشاره کرد:

  • ماليات بر فروش در مرحله توليد
  • ماليات بر فروش در مرحله توزيع
  • ماليات بر فروش در مراحل مختلف توليد و توزيع
  • ماليات بر واردکنندگان و صاحبان منافع

اين نوع از ماليات به يک مرحله‌اى بودن ماليات‌هاى فروش معروف است و بخش‌هاى اقتصادى در حال رشد را تشويق مى‌کند و با حذف ماليات بر توليد مواد غذایی، از تحمل بار ماليات بر طبقات و اقشار آسيب‌پذير جامعه جلوگيرى مى‌نمايد.

ماليات بر عمده‌فروشى و خرده‌فروشى

انواع ماليات بر معاملات در ايران شامل ماليات بر فرآورده‌هاى نفتی، ماليات بر توليد الکل صنعتى و طبی، ماليان نوشابه‌هاى غيرالکلی، ماليات بر فروش سيگار، ماليات اتومبيل، نقل و انتقال شناورها، عوارض خروج از کشور، ۱۵درصد اتومبيل‌هاى داخلی، ماليات نقل و انتقال اتومبيل، ماليات حق اشتراک تلفن‌هاى خودکار، ماليات نوار ضبط‌ صوت و تصوير، ماليات فروش خاويار و موارد متفرقه.

 

موضوعات مرتبط :

تنظیم گزارشات فصل

اخذ کارت بازرگانی

حسابداری مالی چیست؟

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 3 =