آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام
۸۸۶۷۷۸۱۹ - ۸۸۶۷۷۳۰۷

مالیات حقوق

مالیات حقوق ,    منتشر شده در 840 روز پیش

مالیات حقوق چیست؟

مالیات حقوق به کل جمع مبلغ حقوق و مزایا تعلق میگیرد یعنی کلیه پرداختی هایی که کارفرما باید به کارگر یا پرسنل بپردازد اعم از حقوق پایه، حق مسکن، بن، اضافه کار، حق اولاد، بدی آب و هوا با هم جمع شده و از جمع مبلغ فوق “ساو” کسر می شود.

در مورد VAT موارد جزیی دیگری هم وجود دارد مثلا گاهی کارفرما به غیر از مزایای ذکر شده حقوق، مزایای دیگری هم در اختیار برخی پرسنل خود قرار می دهد که مشمول VAT می گردد.

موارد VAT :

مالیات اثاثیه منزل

مالیات منزل مسکونی

مالیات اتومبیل و راننده

البته در صورتی به این موارد “ساو” تعلق می گیرد که در یک بازه زمانی ثابت در اختیار شخص باشد.

مالیات بردرآمد

نحوه محاسبه مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی

مبحث VAT هم در مورد اشخاص حقیقی و هم در مورد اشخاص حقوقی قوانین مشخصی داشته و بر اساس آن از مودیان دریافت می شود. اشخاص حقوقی به شرکت ها، موسسات و بنگاه های اقتصادی که در دفتر اسناد به ثبت قانونی رسیده اند گفته می شود. البته شعب تجارت خانه های خارجی در ایران و ارگان ها و نهادهای دولتی هم جزو اشخاص حقوقی محسوب میشوند.

نحوه پرداخت “ساو” و قوانین مربوط به آن در اشخاص حقیقی و حقوقی با هم متفاوت بوده و البته به شیوه متفاوتی هم محاسبه می شود.

مالیات اشخاص حقوقی بر اساس قانون چگونه محاسبه می شود؟

مجموع درآمدی که شرکت ها و اشخاص حقوقی از روش های مختلف در ایران یا خارج از ایران بدست می آورند پس از آنکه معافیت های مقرر شده قانونی و زیان های دیگر از ان کسر گردید به میزان ۲۵ درصد مشمول VAT خواهد شد. این ۲۵ درصد بسته به میزان درامد و سقف قانونی آن بوده و متغیر است.

دسته ای دیگر از اشخاص حقوقی شرکت هایی هستند که برای تقسیم سود تشکیل نشده اند اما به فعالیت های انتفاعی پرداخته و سود کسب کرده اند این اشخاص هم باید مطابق با قانون “ساو” بپردازند.

 

موضوعات مرتبط :

خدمات مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =