آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام
۸۸۶۷۷۸۱۹ - ۸۸۶۷۷۳۰۷

اظهار نامه مالیاتی

اظهار نامه مالیاتی ,    منتشر شده در 907 روز پیش

اظهار نامه مالیاتی به دو صورت محاسبه می گردد:

  • خوداظهاری
  • علی الراس

اظهارنامه مالیاتی

۱- پرداخت مالیات به صورت خود اظهاری

اظهار نامه مالیاتی در روش خود اظهاری، باید اشخاص حقیقی یا حقوقی، میزان مالیات خود را بدون دخالت ممیزین و کارشناسان مالیاتی، به صورت واضح بیان کنند.و هیچ گونه شک و شبهه ای در آن وجود نداشته باشد. کارشناسان سازمان امور مالیاتی پس از بررسی مدارک ارسالی توسط شخص حقیقی یا حقوقی و اطمینان از صحت مدارک ارسالی،و عدم تخلف از قوانین، مالیات اعلام شده را پذیرفته.و به همان مقدار، پرداخت مالیات برای شخص منظور می گردد. شرکت هایی که به مدت ۳ سال اظهارنامه مالیاتی آن ها از طرف سازمان امور مالیاتی قابل قبول باشد.و نسبت به مالیات خود اعتراضی نداشته باشند، مشمول ۵ درصد جایزه خوش حسابی برای مالیات های پرداختی ۳ ساله شان می شوند.

۲- پرداخت مالیات به صورت علی الرأس

زمانی که اظهارنامه مالیاتی به صورت صحیح اعلام نشود.و خطایی در تکمیل آن خواه عمدا/سهوا رخ دهد. یعنی پس از تحویل اظهارنامه مالیاتی به اداره مالیات، ناصحیح بودن آن تشخیص داده شود.در اینصورت درستی اظهارنامه توسط ممیز رد شده.دفاتر شرکت را اگر ارائه شده باشد رد می کند. محاسبه میزان مالیات آن شرکت به صورت خود جوش انجام می گیرد. که به آن علی الرأس گفته می شود.

حقوقی خارجی

سه دلیل برای علی الرأس شدن اظهارنامه

پرداخت مالیات در صورتی به حالت علی الرأس محاسبه خواهد شد که یک/چند مورد ذیل در تکمیل اظهارنامه اتفاق افتاده باشد:
۱- حساب سود و زیان و تراز نامه در آن وجود نداشته باشد.
۲- مدارک و گزارشات مورد نظر با توجه به درخواست ممیز ارائه نشود.
۳- مدارک داده شده از نظر اداره ی مالیاتی غیرقابل رسیدگی باشد. به این معنی که دفاتر مورد قبول باشد.اما هزینه های دفاتر مورد قبول واقع نگردد.

اظهارنامه عدم فعالیت:

اگر اشخاص حقیقی و یا حقوقی پس از ثبت شرکت هیچ گونه فعالیتی نداشته باشند باز هم باید اظهارنامه مالیاتی و دفاتر خود را تیرماه هر سال به صورت سفید تحویل دهند. چنانچه شرکت/موسسه ای با وجود داشتن فعالیت، اظهارنامه و دفاتر قانونی خود را به صورت صوری و برای نشان دادن عدم فعالیت خود سقید تحویل دهد.به دلیل تخلف شامل قانون علی الراس میشود.

 

 

موضوعات مرتبط :

مشاور مالی مالیاتی

  یک دیدگاه

یک پاسخ به “اظهار نامه مالیاتی”

  1. خانم امیری گفت:

    سپاسگزاریم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 8 =