آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام
۸۸۶۷۷۸۱۹ - ۸۸۶۷۷۳۰۷

اموال معاف از مالیات بر ارث

اموال معاف از مالیات بر ارث ,    منتشر شده در 935 روز پیش

اموال معاف از مالیات بر ارث

براساس اعلام سازمان امور مالیاتی ،مواد ۲۴ و ۲۵ قانون مالیات های مستقیم اموال معاف از مالیات بر  ارث را می توان بشرح زیر برشمرد:

  • وجوه بازنشستگی و وظیفه و پس انداز خدمت و مزایای پایان خدمت، مطالبات مربوط به خسارت اخراج، بازخرید خدمت و مرخصی استحقاقی استفاده نشده و بیمه های اجتماعی و نیز وجوه پرداختی توسط مؤسسات بیمه یا بیمه گزار و یا کارفرما از قبیل انواع بیمه های عمر و زندگی، خسارت فوت و همچنین دیه و مانند آنها حسب موردکه یکجا و یا به طور مستمر به ورثه متوفی پرداخت می گردد.
    اموالی که برای وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی؛ دستگاه هایی که بودجه آنها وسیله دولت تأمین می شود؛ شهرداری ها و بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مورد وقف یا نذر یا حبس واقع گردد به شرط تأیید سازمان ها و موسسه های مذکور.
  • اثاث البیت محل سکونت متوفی.
  • اموال شهدای انقلاب اسلامی نسبت به وراث طبقات اول و دوم.

مالیات بر ارث

 

اموال و دارايی های باقی مانده مشمول مالیات بر ارث

  • سپرده هاي بانکی، اوراق مشارکت و ساير اوراق بهادار به استثناي موارد مندرج در بند( ۲) اين ماده و سودهای متعلق به آنها و همچنين سود سهام و سهم الشرکه تا تاريخ ثبت انتقال به نام وراث و يا پرداخت و تحويل به آنها به نرخ سه درصد.
  • سهام و سهم الشرکه و حق تقدم آنها يک و نيم برابر نرخ هاي مذکور در تبصره (۱) ماده ۱۴۳ (يعني ۶ درصد) و ماده ۱۴۳ مکرر (يعني ۷۵/۰ درصد) طبق مقررات مزبور در تاريخ ثبت انتقال به نام وراث.
  • حق الامتياز و ساير اموال و حقوق مالی که در بندهای مذکور به آنها تصريح نشده است، به نرخ ده درصد ارزش روز در تاريخ تحويل يا ثبت انتقال به نام وراث.
  • انواع وسايل نقليه موتوری، زمينی، دريايی و هوايی به نرخ دو درصد بهای اعلامی توسط سازمان امور مالياتي کشور در تاريخ ثبت انتقال به نام وراث.
  • املاك و حق واگذاری محل يک و نيم برابر نرخ هاي مذکور در ماده ۵۹ به ماخذ ارزش معاملاتی املاک (املاک ۵/۷ درصد) و يا به ماخذ ارزش روز حق واگذاری(حق واگذاری ۳ درصد) حسب مورد، در تاريخ ثبت انتقال به نام وراث.

اموال و دارايی های متعلق به متوفای ايرانی که در خارج از کشور واقع شده است:

پس از کسر ماليات بر ارثی که از آن بابت به دولت محل وقوع اموال و دارايي ها پرداخت شده است به نرخ ده درصد ارزش ماترك که مأخذ محاسبه ماليات بر ارث در کشور محل وقوع مال قرار گرفته است. در صورت عدم شمول ماليات بر ارث در کشور مزبور به مأخذ ارزش روز انتقال يا تحويل به نام وراث نرخ هاي مذکور مربوط به وراث طبقه اول بوده و در صورتی که وراث طبقات دوم و سوم باشند، نرخهای مذکور به ترتيب دو و چهار برابر خواهد شد.

 

موضوعات مرتبط :

دریافت مشاوره مالیاتی

ثبت اسناد حسابداری

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =