آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام

مالیات بر ارزش افزوده و نرخ آن

مالیات بر ارزش افزوده و نرخ آن ,    منتشر شده در 1151 روز پیش

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده یا VAT چند سالی است، که به لیست مالیات های دریافتی توسط نظام مالیاتی کشور اضافه شده است. VAT یک مالیات عام است، که بر همه کالاها و خدمات مگر کالاها و خدماتی که معاف از مالیات باشند اعمال می شود. VAT مالیاتی است که از کل مراحل تولید و توزیع کالاها و خدمات دریافت می شود. مالیات بر ارزش افزوده رايج ترين ماليات در دنياي امروز نيز محسوب می شود.

ارزش افزوده، تفاوت بین ارزش کالا و خدمات عرضه شده و ارزش کالا و خدمات خریداری شده در یک دوره معین می باشد. به بیان ساده VAT است که خریدار (به فروشنده) و فروشنده (به سازمان امور مالیاتی) در هنگام خرید و فروش کالا و خدمات باید پرداخت نماید.

مالیات بر ارزش افزوده

نحوه پرداخت مالیات

نحوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بصورت خود اظهاری در اظهارنامه مالیاتی است، که توسط صاحبان کسب و کار و مشاغل باید پرداخت شود. از مزایای VAT این است که در مورد مشاغلی که تحت پوشش مالیاتی قرار گرفتن انها دشوار است می تواند اجرا شود، و از فرار مالیاتی آنها جلوگیری نماید و درآمد مالیاتی را به میزان قابل توجهی برای دولت افزایش می دهد.

نرخ مالیات

VAT به همه کالاها و خدمات به جز ۱۷ نوع کالا و خدمات که در قانون ذکر شده است تعلق می گیرد. سیگار ۱۲ درصد و سوخت هواپیما ۲۰ درصد باید مالیات ارزش افزوده بپردازند. برای سایر کالاها و خدمات همان ۹ درصد( شامل ۶% مالیات و ۳% عوارض) می باشد. در صورت عدم پرداخت یا اظهار آن در اظهار نامه مالیاتی، متخلفین ۷۵ درصد میزان مالیات ارزش افزوده را باید جریمه پرداخت کنند.

چند نوع مالیات بر ارزش افزوده در قانون مقرر شده است؟

در قانون سه نوع مالیات بر ارزش افزوده مقرر گردیده است :

  • از نوع  مصرفی
  • از نوع درآمدی
  • از نوع تولیدی

 

موضوعات مرتبط :

مشاوره مالیاتی

تشکیل پرونده مالیاتی

  بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − سه =