آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام
۸۸۶۷۷۸۱۹ - ۸۸۶۷۷۳۰۷

مالیات بر درآمد مشاغل

مالیات بر درآمد مشاغل ,    منتشر شده در 861 روز پیش

مالیات بر درآمد مشاغل چیست؟

مالیات بر درآمد مشاغل نوعی مالیات است که توسط دولت بر افراد و اشخاص اعمال می‌شود و بسته به درآمد و عواید پرداخت کنندهٔ مالیات متغیر است.

اين نوع ماليات را افرادی كه اصطلاحا به آنها كسبه، اصناف، پيشه وران، صنعت گران گفته می شود و يا ساير افرادي كه به صورت شخص حقيقی بابت درآمد حاصل از اشتغال به مشاغل آزاد و بطور انفرادی يا با مشاركت مدنی پرداخت مي نمايند تشكيل می دهند. كسبه، بازرگانان، صاحبان بيمارستان ها، دفاتر اسناد رسمی و پزشكان و دندانپزشكان، وكلا و كليه مشاغلی كه در ماده  ۹۶ قانون ماليات های مستقيم مصوب ۳/۱۲/۶۶ و اصلاحيه مصوب  ۲۷/۱۱/۱۳۸۰ ذكر شده اند مشمول فصل ماليات بر درآمد مشاغل هستند.

مالیات بر درآمد مشاغل

صاحبان مالیات مشاغل

صاحبان مالیات مشاغل از نظر تشخیص درآمد مشمول مالیات به سه گروه زیر دسته بندی می شوند:

الف) صاحبان مشاغلی که طبق قانون مالیات ها مکلف به درج فعالیت های شغلی خود در دفترهای روزنامه و تمام عنوان قوانین تجارت می باشند، بایستی اسناد و مدارک مربوطه را با رعایت اصول و استانداردهای ذکر شده در حسابداری نگهداری نمایند.

ب) صاحبان مشاغلی که طبق قانون اظهارنامه مشاغل ها مکلف به درج فعالیت های شغلی خود در دفترهای درامد و مخارج می باشند. نمونه های این دفترها توسط سازمان امور مالیاتی کشور تنظیم می گردد و در دسترس عموم قرار می گیرد.

ج) صاحبان مشاغلی که مشمول مقررات بندهای (الف) و (ب) بالا در مالیات بر مشاغل نیستند، مکلف اند صورت خلاصه وضعیت درآمد و هزینه را مطابق قوانین و نمونه های مشخص شده از طرف سازمان امور مالیاتی کشور نگهداری می کنند.

الف: صاحبان مشاغل موضوع بند (الف) ماده ۹۵

بر اساس ماده ۹۶ صاحبان مشاغل موضـوع بنـد فـوق در دوازده گـروه فهرسـت گرديـده انـد و از دارندگان كارت بازرگـانی و كليـه واردكننـدگان و صـادركنندگان شـروع و بـه صـاحبان موسسـات تبليغاتی و بازاريابی خاتمه می يابد.

ب: صاحبان مشاغل موضوع بند (ب) ماده ۹۵

در ادامه مفاد ماده ۹۶ صاحبان مشاغل موضوع بند مذكور بـه نـوزده گـروه تقسـيم گرديـده كـه از صاحبان كارگاه های صنعتي شروع و به عاملان فروش و فروشندگان آهن آلات ختم مي گردد.

ج: صاحبان مشاغل موضوع بند (ج) ماده ۹۵

تمامي صاحبان مشاغلی كه مشمول مقررات بندهای (الف) و (ب) در زمره صاحبان مشاغل موضـوع بند (ج) مي باشند.

 

موضوعات مرتبط :

خدمات مالیاتی

تحریر دفاتر قانونی

  2 دیدگاه

2 پاسخ به “مالیات بر درآمد مشاغل”

 1. زهرا گفت:

  با تشکر از شما ،در صورت امکان راهنمایی کنید کسی که
  آموزشگاه زبان دارد و هیچ گونه حسابداری هم در آموزشگاه انجام نمیدهد فقط ماهیانه بابت هر ثبت نام۵% به عنوان مالیات به آموزش و پرورش میپردازد ولی دفتر مشاغل به وی تعلق گرفته، چگونه آن را پر کند .آیا باید دفتر روزنامه و کل هم داشته باشد؟وآیا باید سند حسابداری به عنوان اسناد مثبته داشته باشد؟

  • admin گفت:

   باسلام و احترام
   چنانچه با هماهنگی با واحد امور مالیاتی خود، دفاتر مشاغل در اختیار شماست، خیر دیگر نیازی به تنظیم دفاتر روزنامه و کل برای ارائه به مراجع قانونی ندارید.
   درتنظیم دفاتر مشاغل می بایست به نحوی سوابق را نگهداری کنید که قابل عطف دادن به دفاتر باشد.
   برای آشنایی بیشتر آیین نامه تحریر دفاتر را مرورکنید.
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + نوزده =