آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام
۸۸۶۷۷۸۱۹ - ۸۸۶۷۷۳۰۷

گزارشات فصلی مشمول چه کسانی میشود؟

گزارشات فصلی مشمول چه کسانی میشود؟ ,    منتشر شده در 772 روز پیش

تعیین میزان مالیات

گزارشات فصلی: تعیین میزان مالیات. اینکه مالیات به چه چیزهایی تعلق می گیرد، فقط در تشخیص و تصمیم سازمان امور مالیاتی می باشد. از این رو سازمان امور مالیاتی بر کلیه ی درآمدها و رویداد های مالی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی می تواند مالیات تعیین کند. همچنین این سازمان می تواند برای کلیه دفاتر قانونی شامل دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر هزینه ها و درآمد ها و نیز صورت حساب ها مالیات تعیین نماید. در واقع گزارش فصلی فهرست معاملات و صورت کلیه پرداخت های مالی افراد حقیقی و حقوقی و گزارشات فصلی هستند. البته گزارش فصلی با نام های دیگری هم شناخته می شود. از جمله:

  • صورت معاملات فصلی
  • معاملات فصلی
  • گزارشات فصلی
  • گزارشات خرید و فروش فصلی

گزارشات فصلی

هدف قانون گذار از این ماده قانونی در واقع شفاف سازی در کلیه مراودات مالی و رعایت حقوق خود مودیان بوده است. کلیه مشاغل و اشخاص حقوقی موظف به اجرای این قانون هستند.حتی اگر یک شخص به صورت کاملاً انفرادی با یک فرد یا شرکت دیگری معامله یا قراردادی داشته باشد. مشمول این قانون خواهد بود.

زمان ارسال گزارشات فصلی

حداکثر تا یک ماه پس از پایان فصل

گزارشات فصلی باید حداکثر تا یک ماه پس از پایان فصل به سازمان امور مالیاتی ارسال شود. سازمان امور مالیاتی برای ارائه این گزارشات یک فرمت ارائه کرده است که گزارشات ارسال شده باید با این فرمت و اطلاعات و جزییات آن مطابقت داشته باشد.

جرائم عدم ارسال گزارشات فصلی و تاخیر در ارائه آن

همانطور که در ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم اشاره شده است عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله و یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود و یا در اختیار گذاشتن شماره اقتصادی خود در اختیار دیگران، جریمه ای معادل ۱۰ % مبلغ مورد معامله ای است که بدون رعایت ضوابط این دستورالعمل انجام شده است. همچنین عدم ارائه فهرست معاملات بصورت ۳ ماهه پس از یک ماه، مشمول جریمه ای معادل ۱% مبلغ معاملاتی که فهرست آن ها ارائه نشده است، می شود.

 

موضوعات مرتبط :

تنظیم گزارش فصلی

ثبت برند

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 1 =