آیا به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید
0912-1248568021-88677895021-88677307021-88677819

ارسال پیام در تلگرام
۸۸۶۷۷۸۱۹ - ۸۸۶۷۷۳۰۷

تنظیم گزارشات فصلی

تنظیم گزارشات فصلی ,    منتشر شده در 774 روز پیش

معاملات فصلی چیست؟

به کلیه معاملاتی که در طول یک فصل اعم از خرید یا فروش توسط صاحبان کسب و کار و مشاغل و تجار انجام می شود معاملات فصلی گفته می شود و مودیان مالیاتی موظف هستند که این معاملات را به صورت فصلی به سازمان امور مالیاتی گزارش کنند .

برای تنظیم این گزارشات باید قبل از آن یکسری اسناد و مدارک مالی در سازمان وجود داشته باشد. اسنادی مانند دفتر کل، دفتر روزنامه، دفتر دارایی تهیه شده و ثبت اطلاعات و عملیات های مالی در آن ها به درستی صورت گرفته باشد .

طبق ماده ۱۶۹ مکرر در قانون مالیات های مستقیم مودیان مالیاتی موظف هستند برای تعیین میزان مالیات خرید و فروش های فصلی در مهلت مقرر شده همه ی اسناد و مدارک مربوط به آن را به سازمان امور مالیاتی ارائه کرده تا بر اساس آن میزان مالیات مودیان مشخص شود و در صورت عدم ارائه اطلاعات لازم در این خصوص ممکن است مشمول جریمه های سنگین گردند.

معاملات فصلی

گزارشات فصلی

برای اینکه در پایان هر فصل مودیان بتوانند گزارشات فصلی خود را تمام و کمال و بدون نقص ارائه دهند باید بدانند نوشتن و تحریر دفاتر قانونی از جمله دفتر روزنامه، دفتر کل و دفتر دارایی چگونه باید باشد و قبل از آن نسبت به ماهیت و کارکرد این دفاتر هم اطلاع کافی داشته و برای تحریر آن ها تبحر کسب کنند .

دفتر روزنامه دفتری است که معاملات و رویدادهای مالی شرکت به صورت روزانه و با ثبت تاریخ در آن نوشته می شود. در این دفتر باید ستون های شماره سند حسابداری، تاریخ وقوع رویداد مالی ،شرح رویداد، مبلغ معامله چه به صورت بدهکار و چه به صورت بستانکار تکمیل گردد. ثبت این اطلاعات باید به درستی و دقت انجام شده و هیچگونه خط خوردگی یا پارگی در آن ها نباشد.

مانده گیری حساب ها

بعد از آنکه اطلاعات در دفتر روزنامه ثبت گردید باید به صورت مستمر و زمان بندی شده و حداکثر تا پانزده روز بعد از هر ماه اطلاعات دفتر روزنامه در دفتر کل وارد گردد. علت اینکه اطلاعات از دفتر روزنامه به دفتر کل منتقل می شود این است که در دفتر روزنامه امکان مانده گیری وجود ندارد و این کار در دفتر کل انجام می شود. برای مانده گیری لازم است هر حساب در دفتر کل یک صفحه جداگانه داشته باشد و حساب ها به طور کامل از هم جدا و منفک شده و ترتیب و تاریخ هم در این جداسازی رعایت شود. اطلاعاتی که در این دفتر باید حتما وارد شود شامل شماره سند رویداد مالی، تاریخ وقوع رویداد، شرح آن و تعیین بدهکار و بستانکار معامله بوده و در انتها باید مانده گیری هم انجام گردد.

 

موضوعات مرتبط :

گزارشات فصلی مشمول چه کسانی میشود؟

گواهی ارزش افزوده چیست؟

  بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + شش =